پرویز راجی که از همکاری با امیرعباس هویدا در شرکت ملی نفت، سال ۱۳۵۵به مقام آخرین سفیری حکومت پهلوی در لندن رسید، در این شهر فوت کرد.

به گزارش ایرنا راجی که سال ۱۳۱۵ در تهران متولد شد به دلیل پیوستگی کامل پدرش عبدالحسین راجی به لژ فراماسونری و عضویت در کابینه منوچهر اقبال، توانست در حلقه اول پهلوی ها قرار گیرد. راجی تحصیلات متوسطه را در آمریکا به پایان رساند و پس از اخذ مدرک لیسانس اقتصاد از دانشگاه کمبریج انگلیس، به ایران آمد و در سال سال ۱۳۳۹ کارمند وزارت نفت شد.

وی در چارچوب سفارش ها و متکی به ارتباطات فراماسونری پدرش، پله های ترقی را تا جایگاه ریاست دفتر هویدا در شرکت نفت طی کرد و سپس ریاست دفتر نخست­ وزیری را برعهده گرفت و همزمان نگاه اشرف پهلوی را به خود جلب کرد که او را در کانون شایعات قرار داد. حتی در زمان حکومت پهلوی، این توجه اشرف به راجی، نزدیک شدن بیش از حد به یکدیگر و همنشینی های آشکار و پنهانی، نشانه وجود ارتباط نزدیک و غیر غیراخلاقی بین این دونفر توصیف می شد.

راجی مولف کتاب «خدمتگزار طاووس» از جریانات و وقایع روزانه دربار و خانواده شاهی بگونه ای سخن گفته است که واقعیت این توصیف ها را بیشتر کرده است.

به گواه نوشته های بازمانده از این دوران، ارتباط با هویدا و نزدیک بودن خاص به اشرف سبب شد، اه پیشنهاد سفیری راجی در لندن را به وزارت خارجه بدهد که خلعتبری وزیر خارجه از این گزینش، تعجب کرد.

براساس همین پیشنهاد، راجی که از نگاه خلعتبری بی تجربه و جوان بود در ۴۰ سالگی سفیر ایران در انگلیس شد. اشرف نیز از نخستین میهمانان رسمی عضو خانواده پهلوی برای دیدار راجی در انگلیس بود و سپس مسافر مکرر لندن شد که شایعه های قبلی در باره نوع ارتباط بین آنان را تقویت می کرد.

راجی که تازگی در لندن مرد، در کتاب خود نشان می دهد که جز کسب رضایت شاه هیچ هدفی نداشته است.

تاريخ : | | نویسنده : smsbazy |
رپورتاژ
انتخاب جراح بینی - بهترین جراح بینی
شناخت کلی از محصولات فلزی و انواع آن
همه چیز درباره جراحی زیبایی بینی
جشن عروسی
جراحی زیبایی سینه و پروتز
دوربین مداربسته دیجی همکار
آیا گنج یاب ها شبیه فلزیاب و طلایاب هستند؟ - شرکت فلزیاب تیوا
خدمات برش لیز
میز و صندلی تالاری
لیپوماتیک
تجهیزات تالار پارس
پذیرش مقاله در مجلات معتبر ISI و اسکوپوس
پاسخ به 7 سوال رایج در مورد عصب کشی دندان
چاپ کتاب در یک ماه با هزینه زیر یک میلیون تومان
تفاوت دینگ با اپلیکیشن‌های تاکسی‌یاب آنلاین
خواص روغن خراطین
مدیریت پروژه و کنترل پروژه و اهمیت آن
تومور اربیت ، علائم ، درمان و جراحی آن ها
زمان دقیق شرف الشمس در سال ۹۷ چه زمانی است؟
تاریخچه تغییر سرمربی در تیم استقلال تهران

لینک های مفید
تور مسافرتی | خودرو | تور استانبول |

قدرت گرفته از : پانا بلاگ


.: :.