رئیس جمهور جشنواره مطبوعات، خبرگزاری‌ها و پایگاه‌های اطلاع‌رسانی را جشنواره احترام به آزادی بیان در زمینه ارتباطات و اطلاع‌رسانی به جامعه توصیف کرد.

به گزارش واحد مرکزی خبر، آقای روحانی در مراسم اختتامیه بیستمین جشنواره مطبوعات، گفت: اینکه گفته می‌شود عصر امروز، عصر ارتباطات و اطلاعات است این سخن با واقعیت دنیای امروز منطبق است.

وی ارتباطات و اطلاعات را آفریننده اصلی قدرت در هر کشور دانست و افزود: اگر قدرت را به سخت و نرم تقسیم کنیم بی‌تردید بخش بزرگی از قدرت نرم در اختیار صاحبان اندیشه، فکر، بیان و قلم است.

رئیس جمهور گفت: هر کشوری که در آن آزادی اندیشه، سخن، بیان و قلم و گردش آزاد اطلاعات بیشتر باشد زمینه پیشرفت و تعالی در آن کشور مهیاتر خواهد بود.

آقای روحانی افزود: بی‌تردید اگر در جامعه‌ای دهان‌ها بسته و قلم‌ها شکسته شود، اعتماد عمومی در آن جامعه از بین خواهد رفت و چشم‌ها و گوش‌ها به سمت امکانات ارتباطاتی بیگانگان خواهد رفت.

بگذاریم میدان قلم و بیان میدان بازی باشد تا حقایق برای مردم و جامعه تبیین شود

رئیس جمهور در ادامه سخنانش گفت: بگذاریم میدان قلم و بیان میدان بازی باشد تا حقایق برای مردم و جامعه تبیین شود.

به گزارش خبرنگار واحد مرکزی خبر، آقای روحانی افزود: البته آزادی بیان باید با در نظر گرفتن شرایط تاریخی، ‌فرهنگی، دینی و مذهبی و شرایط اجتماعی آن کشور و جامعه باشد و به بیان دیگر دولت معتقد به آزادی مسئولانه است.

رئیس جمهور گفت: در همه جوامع، اصول، ارزش‌ها و مقدساتی وجود دارد که باید مورد احترام همگان قرار گیرد.

آقای روحانی افزود: اگر رسانه‌ای بخواهد این اصول را مراعات نکند بی‌تردید آن رسانه ارتباط خود را با مردم و جامعه تضعیف یا قطع کرده است.

رئیس جمهور با بیان اینکه مقدسات دینی و مذهبی و ارزش‌های فرهنگی، ملی و حتی قومی باید مورد احترام همگان باشد گفت: امروز حساسیت ها در جامعه حتی برای طوایف، اقوام و ایلات تا چه اندازه زیاد است که با کوچک‌ترین خطا جمع قابل ملاحظه ای می شورند و این نشان از حساسیت کشور ما دارد و همه ما باید به این حساسیت‌ها توجه کنیم.

آقای روحانی اظهار داشت: می دانیم که قدرت رسانه های ما هر قدر بیشتر باشد کشور در صحنه جامعه توانمندتر حضور پیدا می کند.

رئیس جمهور با طرح این سؤال که چرا نتوانستیم بعد از 35 سال کاری کنیم که بزرگان ما از شرایط فرهنگی جامعه رضایت داشته باشند گفت: ‌اشکال کجاست و اگر با فشارها و شیوه های پلیسی مسئله فرهنگی حل شده بود امروز نمی‌بایست بعد از گذشت آن سال‌ها باز هم نگران فرهنگ جامعه باشیم.

آقای روحانی افزود: مشکل اعتیاد، طلاق، اختلاف های اجتماعی و شکاف های اجتماعی و نادیده گرفتن قواعد بازی در مسائل سیاسی و
بسیاری از مسائل و مشکلات اخلاقی و اجتماعی که امروز با آن مواجهیم بخش بزرگی از آن مربوط به ضعف در حوزه فرهنگ است.

رئیس جمهور با بیان اینکه امروز فرهنگ در اختیار کیست گفت: خوشحالم از اینکه وزیر فرهنگ به ندای مقام معظم رهبری بلافاصله پاسخ داد و این کار بسیار درستی بود اما چه مقدار از مسائل فرهنگی در اختیار وزیر، و بودجه فرهنگی در اختیار بخش‌های فرهنگی دولتی است؟

آقای روحانی افزود: چند برابر بودجه ای که در زمینه فرهنگ در اختیار دولت است در اختیار نهادها و مراکز دیگر قرار دارد که از بودجه عمومی بهره برداری می کنند.

فرهنگ باید به صاحبان فرهنگ واگذار شود

رییس جمهور با اشاره به اینکه امروز بودجه عظیم فرهنگی در اختیار بخشهایی است که تحت نظارت قوه مجریه کشور به معنی خاص کلمه نیستند گفت: البته شورای عالی انقلاب فرهنگی باید در این زمینه اندیشه کند و مسیری را پیش گیرد.

به گزارش واحد مرکزی خبر آقای روحانی در مراسم اختتامیه بیستمین جشنواره مطبوعات، افزود : اگر با این حرفها فرهنگ درست می شد می بایست امروز همه از وضع موجود اظهار رضایت می کردند.

رییس جمهور با طرح این سوال که بخش فرهنگی با بودجه عمومی که در اختیار می گیرد چه می کند؟ گفت: چاپ کتاب ، سی دی و امثال آن آمار فرهنگی نیست. اثر انتشار این کتابها و سرمایه هایی که در بخش فرهنگ هزینه می شود چه بوده است؟ اگر اثر خوب بوده پس چرا امروز نگرانیم.

آقای روحانی با اشاره به اینکه باید در این زمینه چاره جویی و راه مناسبی را انتخاب کرد افزود: امروز مطبوعاتی که از بودجه عمومی استفاده می کنند چقدر است؟ و مطبوعاتی که از بودجه خاص قوه مجریه استفاده می کنند چقدر است؟ بخش خصوصی ما چقدر فضا دارد؟

رییس جمهور گفت: نمی گویم بخش رسانه به بخش خصوصی و مردمی واگذار شود اما باید توازنی در آن ایجاد کرد.

وی افزود: چه مقدار از رسانه ها در اختیار بخشهایی است که از بودجه عمومی و چه مقدار از بودجه بخش خصوصی استفاده می کنند و پایداری بخش خصوصی چه قدر است؟

آقای روحانی گفت: پس از گذشت سالها از پیروزی انقلاب اسلامی به غیر از یکی دو روزنامه که آنها هم از بودجه عمومی استفاده می کنند بقیه روزنامه ها عمرشان چند ساله است؟ چرا این نهال به درختی تنومند تبدیل نمی شود و پر ثمر و پربار نمی گردد؟ چرا بخش مطبوعات استقلال پیدا نمی کند؟

رییس جمهور در ادامه یکی از وظایف دولت را ایجاد تعادل و توازن عنوان کرد و گفت: دولت تدبیر و امید از روز اول هم متعهد بوده و امروز هم متعهد است که فرهنگ باید به صاحبان فرهنگ واگذار شود.

تمام مطبوعات و رسانه ها دارای اختیارات و حقوق مساوی هستند


رئیس جمهور در ادامه سخنان خود در مراسم اختتامیه بیستمین جشنواره مطبوعات تاکید کرد : ‌فرهنگ باید برمبنای قوانین شفاف به اصحاب فرهنگ ، ‌اندیشمندان و انجمن های تخصصی واگذار شود .
به گزارش خبرنگار واحد مرکزی خبر آقای روحانی گفت : دولت به اجرای این روند در تمام زمینه ها اعم از فیلم ،‌کتاب و مطبوعات معتقد است .
وی افزود: ‌امروز ساختن افکار عمومی در مسیر تعالی ، اخلاق و معنویت اهمیت دارد اما سوال اینجاست که ایا اخلاق حرفه ای در زمینه رسانه ها رو به تعالی و توسعه است ؟

رئیس جمهور خاطرنشان کرد : اگر امروز در فضای مطبوعات و رسانه های کشور از تهمت ها،‌سخنان ناروا و اتهامات کاسته و دروغ کم شده
است ما عملکرد موفقی داشته ایم و اگر اینگونه نیست باید اشکال کار را بیابیم .

دکتر روحانی گفت :‌ما آزادی مسئولانه را در همه رسانه های ارتباط جمعی ارج می نهیم و از همه صاحبان فرهنگ و قلم و بیان می خواهیم برای اینکه اذهان و افکار عمومی در مسیر مصالح ملی قرار بگیرد واقعیتها را به مردم بگویند و از شعارها کم کنند .

رئیس جمهور خواستار تبیین مشکلات مردم در فضای رسانه ای شد و با اشاره به مهمترین این مشکلات تصریح کرد : امروز فقر اقتصادی، ‌فقر فرهنگی ،‌نبود اخلاق حسنه ، ‌نبود اعتدال و نیز افراط و تفریط مهمترین مشکلات کشور است .

وی افزود : امروز افراطی ها چنان افراط می کنند که گویی ما باید منزوی باشیم و درها را ببندیم ‌و در مقابل تفریط به گونه ای است که باید هویت اسلامی و ایرانی ما روز به روز تضعیف شود ،‌ما به دنبال اعتدال هستیم تا افراط و تفریط از جامعه رخت بربندد.

رئیس جمهور در بخش دیگری از سخنان خود خواستار توازن در مسائل امنیتی در کشور شد و گفت : مطبوعات ما باید دارای امنیت و برای کشور امنیت آفرین باشند .

آقای روحانی خاطرنشان کرد : چرا برخی از مطبوعات دارای دژی پولادین هستند وهیچ کس نه قوه مجریه و نه قوه قضاییه جرات نزدیک شدن به آنها را ندارند ، ‌دژی پولادین که موجب شده است آنها خود را نه تنها قیم دولت و احزاب بلکه قیم مردم بپندارند.

رئیس جمهور تاکید کرد : تمام مطبوعات و رسانه ها دارای اختیارات و حقوق مساوی هستند اگر کسی خود را برتر می پندارد این دولت آن را برتر نمی بیند .

توقف و توقیف یک نشریه آخرین راه حل است نه اولین راه حل

رئیس جمهور در ادامه سخنان خود تصریح کرد: تمام نشریات و جراید باید دارای امنیت مساوی باشند و هیچ کس نباید خود را در حصار امن احساس کند.

به گزارش واحد مرکزی خبر؛ آقای روحانی گفت: هر کس خطا کند باید با خطاکار برخورد شود و در این زمینه دولت معتقد است توقف و توقیف یک نشریه آخرین راه حل است نه اولین راه حل.

وی ادامه داد: ممکن است مطبوعه یا جریده ای خطا کند یا اشتباه بزرگی مرتکب شود در این صورت اولین قدم این است که اگر می خواهیم برخورد کنیم با نویسنده و مدیر مسئول آن جریده برخورد کنیم، چرا کل رسانه بسته شود و افرادی که در بخش‌های مختلف آن جریده در حال کار هستند به خاطر خطای یک نفر بیکار شوند؟

رئیس جمهور گفت: اشکالی ندارد اگر نویسنده ای خطا کند با او یا مدیر مسئول برخورد شود، چرا قدم اول توقیف و توقف باشد؟ البته اشکال ندارد برخی مواقع شاید به توقیف هم کشیده شود اما چرا با عجله؟

حسن روحانی افزود: چطور امروز برخی آزاد آزادند و برخی سهم اندکی از آزادی دارند؟ مخالفان دولت آزادند اما بگذارید به همان اندازه همراهان دولت هم از آزادی و امنیت برخوردار باشند و نقد کنند مخصوصاً نقدهای سازنده.

وی گفت: در هیئت دولت و به مسئولان گفته ام یا شکایتی نباشد یا به حداقل اقل ضروری اکتفا شود.

رئیس جمهور ادامه داد: می بینید امروز انتقاد صریح می کنند که حق آنهاست، گاهی دروغ مطرح می کنند و اتهام می زنند حتی در آنجا هم دولت وارد نشد و فقط از مسئولان خواستیم که تذکر دهند.

آقای روحانی افزود: حتی علیه رئیس جمهور لوح فشرده توزیع می کنند ما فقط گفتیم به آنها بگویید بخش‌هایی از این لوح فشرده اشتباه است.

وی گفت: باید در مسیری قرار بگیریم که ملت ما لایق آن مسیر است.رئیس جمهور در ادامه سخنانش در مراسم اختتامیه بیستمین جشنواره مطبوعات گفت : فقط مشکل ما جناحی ، سیاسی و حزبی است؟ ما در محیط زیست مشکل نداریم؟ نباید بخشی از وقت و توان پیرامون محیط زیست مصرف شود ؟ محیط زیستی که امروز در شهرهای بزرگ و کلان شهرها سلامت مردم در معرض خطر است، راه حل چیست ؟

به گزارش خبرنگار واحد مرکزی خبر آقای روحانی افزود : دولت ، مردم و همه ؛ بدانید که دولت در هیچ کاری و هیچ مسیر صعب و دشواری موفق نخواهد بود مگر آنکه مردم پشتیبان و حامی آن باشند و به صحنه بیایند .

رئیس جمهور گفت : اگر ملت در هر موضوعی به صحنه بیاید، در مسائل اقتصادی، فرهنگی ، زیست محیطی و سیاست خارجی ، ما پیروز و موفق می شویم.

روحانی افزود : رسانه های ما در مشکلات اساسی جامعه باید به صحنه بیایند و به کمک کشور،دولت و حاکمیت بشتابند و به همه کمک کنند .

رئیس جمهور گفت : شدت مصرف انرژی در کشور ما غیرقابل قبول است، و آلودگی ها نیز از حد استاندارد به مراتب بیشتر شده است. می بینید با سردی هوا در تهران ما با چه معضل بزرگی مواجه می شویم ،مشکلات فراوانی امروز پیش روی مردم است،

وی اضافه کرد: ما می خواهیم وارد هدفمندی یارانه ها در قدم دوم شویم و این نیاز به حضور رسانه ها دارد و آنها باید زمینه را آماده و شرایط کشور را برای مردم توضیح و تشریح کنند.

روحانی افزود : پولی که از حامل های انرژی به دست می آید با بخشی از پول خزانه دولت ضمیمه و تبدیل به یارانه نقدی می شود.

رئیس جمهور گفت : می دانید که امروز کشور با چه مشکلاتی مواجه است ، بخشهای مختلف تولید با مشکلات عظیمی مواجه است و در بخش سلامت با چه مشکلاتی مواجه هستیم .

روحانی افزود : ما در زمینه یارانه و هدفمندی یارانه ها اگر بخواهیم قدم بلندی برداریم تا مشکلات حل شود دو چراغ قرمز جلوی راه ماست که یکی تورم و گرانی و دیگری موضوع بیکاری و اشتغال و رکود است ، بنابراین ناچار هستیم قدم ها را آرام برداریم .

کسانی که نیازی به یارانه ندارند فرم پر نکنند

رئیس جمهور در ادامه خطاب به شرکت کنندگان در مراسم اختتامیه بیستمین جشنواره مطبوعات با اشاره به مشکلات گفت: وقتی قدم ها را آرام برمی داریم حل مشکلات به سرعت امکان پذیر نیست.

به گزارش خبرنگار واحد مرکزی خبر، آقای روحانی با اشاره به بحث اجرای مرحله دوم هدفمندی یارانه ها افزود: دولت مصمم است در این فضا به تولید کمک کند و نمی خواهد قشرهای نیازمند از کمک‌های نقدی و غیرنقدی محروم شوند بلکه می خواهد به آنها کمک بیشتری شود.

رئیس جمهور گفت: کسانی که نیاز آنچنانی به یارانه ندارند، فرم‌هایی در فروردین بین مردم پخش خواهد شد این فرم ها را پر نکنند تا ما بتوانیم با دست بازتری به مشکلات جامعه رسیدگی کنیم و معضلات بهداشت، درمان، حمل و نقل عمومی و تولید همه در سایه «نه» گفتن قشرهایی که نیازی به این یارانه ندارند امکان‌پذیر خواهد بود.

آقای روحانی از رسانه ها خواست تا با همه توان برای کمک به دولت در این خصوص به میدان بیایند.

رئیس جمهور گفت: تمام مسائل اصلی امروز جامعه ما نیاز به حضور، فعالیت و اقدامات اساسی رسانه ها دارد.

آقای روحانی با اشاره به معضل فساد در جامعه اظهار داشت: فسادی که گوشه هایی از آن برای مردم بیان شده و گوشه های دیگر آن برای مردم روشن نشده است، تنها قوه مجریه و یا قوه قضاییه نیست که می تواند به مقابله با آن برخیزد بلکه این وظیفه همگان است تا با این معضل مقابله کنند.

باید نام افراد مفسد و ویژه‌خوار بر سر زبان و بیان خبرنگاران قرار گیرد

رئیس جمهور در ادامه گفت: بزرگ‌ترین قدرتی که می تواند به صحنه بیاید و با فساد مبارزه کند رسانه است.

به گزارش خبرنگار واحد مرکزی خبر، آقای روحانی افزود: نباید نام افراد مفسد و ویژه‌خوار در جیب رئیس دستگاه اجرایی کشور باشد بلکه باید نام افراد مفسد و ویژه‌خوار بر سر زبان و بیان خبرنگاران قرار گیرد.

وی گفت: اگر مطبوعات و رسانه ها همه به صحنه بیایند می‌توان جلو فساد را گرفت.

رئیس جمهور افزود: باید هزینه ها را آنقدر بالا ببریم که کسی در مسیر فساد قرار نگیرد.

آقای روحانی گفت: دولت و رئیس جمهور از روز اول بر قولی که به اصحاب رسانه برای ایجاد محیطی امن‌تر داده پایدار است.

وی افزود: اما به خاطر مشکلات فراوانی که وجود دارد تحول تدریجی اجتماعی را مد نظر دارد.

رئیس جمهور گفت: همه ما باید آرام آرام به سمت این هدف حرکت کنیم.

آقای روحانی افزود: هر مقدار فشار بر روی دولت در این زمینه بیشتر باشد دولت در اجرای آنچه به مردم وعده داده است مصمم‌تر خواهد بود.
رئیس جمهور گفت: نباید بگذاریم برخی از تنگ‌نظری‌ها و سلیقه‌ورزی‌ها و نیز برخی ابهامات قانونی باعث شود که سلیقه‌های سیاسی در
مسائل مهم فرهنگی و ارتباطی بتواند حاکم شود.

آقای روحانی افزود: باید واقعیت‌ها را برای مردم تبیین کنیم و برای آگاهی بیشتر آنان و گردش آزاد اطلاعات دست به دست هم دهیم.

رئیس جمهور گفت: باید بدانیم که اگر اطلاعات شفاف در اختیار مردم قرار گیرد می توان به اهداف بلند و هدف آزادی و تعالی جامعه دست یافت.

آقای روحانی سخنرانی خود را با این کلام به پایان رساند و افزود: به امید آنکه همه با اخوت، برادری، محبت، ایجا فضای اخلاق و اعتدال قدم به قدم به اهداف بلندی که مد نظر مردم است و 24 خرداد امسال به آن رأی دادند دست یابیم.


تاريخ : | | نویسنده : smsbazy |
رپورتاژ
انتخاب جراح بینی - بهترین جراح بینی
شناخت کلی از محصولات فلزی و انواع آن
همه چیز درباره جراحی زیبایی بینی
جشن عروسی
جراحی زیبایی سینه و پروتز
دوربین مداربسته دیجی همکار
آیا گنج یاب ها شبیه فلزیاب و طلایاب هستند؟ - شرکت فلزیاب تیوا
خدمات برش لیز
میز و صندلی تالاری
لیپوماتیک
تجهیزات تالار پارس
پذیرش مقاله در مجلات معتبر ISI و اسکوپوس
پاسخ به 7 سوال رایج در مورد عصب کشی دندان
چاپ کتاب در یک ماه با هزینه زیر یک میلیون تومان
تفاوت دینگ با اپلیکیشن‌های تاکسی‌یاب آنلاین
خواص روغن خراطین
مدیریت پروژه و کنترل پروژه و اهمیت آن
تومور اربیت ، علائم ، درمان و جراحی آن ها
زمان دقیق شرف الشمس در سال ۹۷ چه زمانی است؟
تاریخچه تغییر سرمربی در تیم استقلال تهران

لینک های مفید
تور مسافرتی | خودرو | تور استانبول |

قدرت گرفته از : پانا بلاگ


.: :.