کاپیتان سابق تیم ملی فوتبال در صحبت های خود در همایش شاهین اخلاق از شرایط اخلاقی حاکم بر فوتبال انتقاد کرد.

به گزارش ایسنا، مهدی مهدوی کیا در همایش شاهین اخلاق اظهار کرد: خیلی خوشحالم که در این جمع حضور دارم. واقعا برای من سخت است که در میان این همه پیشکسوت صحبت کنم. من باید قبل از آغاز مراسم دست تک تک شما را می بوسیدم. ببخشید که من روی سن آمدم و حرف می زنم. باید از خبرگزاری ایسنا به خاطر این حرکت قشنگی که انجام داده تشکر کنم آن هم در روزهایی که همه می دانیم چه اتفاقاتی برای ورزش ما می افتد و از نظر اخلاقی چه مسائلی وجود دارد. تجلیل از باشگاه شاهین واقعا جای قدردانی دارد.

او ادامه داد: از من خواسته شده که درباره اخلاق در فوتبال صحبت کنم اما عزیزانی که قرار است در اینجا مقالاتی ارائه دهند، حق مطلب را ادا می کنند و این در حوزه تحصیلاتی من نیست. بنابراین بهتر دیدم یک مقدار انتقاد کنم و درباره اتفاقاتی که در ورزش این کشور و به ویژه در فوتبال می افتد پیشنهاداتی داشته باشم.

مهدوی کیا گفت: متاسفانه مسائلی را در ورزش می بینیم که چندان خوشایند نیست. هفته گذشته در والیبال قبل تر از آن در بسکتبال اتفاقاتی رخ داد و در فوتبال هم شاهد مسائل زیادی بودیم.

وی ادامه داد: از باشگاه شاهین صحبت کردیم و بنیانگذاران این باشگاه که در ابتدا اخلاق و بعد درس و بعد ورزش را مهم می دانستند. البته شاید در آن زمان فوتبال به صورت حرفه ای نبود و تیم ها سه بار در هفته تمرین می کردند اما الان شرایطی در فوتبال ما پیش آمده که فوتبالیست ها نمی توانند به درس خود بپردازند. هرچند این مساله در فوتبال جهان هم وجود دارد و فشار زیاد تمرین ها اجازه نمی دهد که فوتبالیست ها به درس برسند. این موضوع طبیعی است و باید با آن کنار بیاییم.

کاپیتان سابق تیم ملی ایران گفت: اما مسائل اخلاقی در ورزش ما خیلی کمرنگ شده است. یکی از ایرادهای اصلی که به فوتبال ما وارد است، توجه نکردن به فوتبال پایه است که ما آن را به طور کامل رها کرده ایم. متاسفانه بسیاری از باشگاه های ما مثل استقلال و پرسپولیس به فوتبال پایه چندان توجهی نکرده اند آن هم در جایی که باید از بهترین مربیان استفاده کنیم.

مهدوی کیا ادامه داد: من افتخار داشتم فوتبالم را در بانک ملی شروع کنم آن هم زیر نظر فردی که از نظرفنی یکی از بهترین های فوتبال ایران است و از نظر اخلاقی هم همیشه الگوی من بوده است. (در این لحظه مهدوی کیا به دوستی مهر اشاره می کند که از جای خود بلند شود و حضاراو را تشویق می کنند) من از نظر اخلاقی همیشه مدیون او هستم، کسی که عاشقانه دوستش دارم و هرچیزی که درفوتبال چه از نظر فنی و چه از نظر اخلاقی به دست آورده ام را مدیون تربیت صحیح او در سن 14، 15 سالگی هستم.

بازیکن سابق تیم های هامبورگ و اینتراخت فرانکفورت آلمان با اشاره به محمد خاکپور گفت: من از محمد خاکپور خواهش می کنم که بلند شود. در سن 19، 20 سالگی که برای اولین بار به اردوی تیم ملی دعوت شدم، با چنین آدم بزرگی هم اتاق بودم و خیلی چیزها از او یاد گرفتم. از نظر اخلاقی برای من نمونه بود چه داخل زمین و چه خارج زمین. با این حال من متاسفم که از این دست مربیان خیلی کم استفاده می کنیم و قدرشان را نمی دانیم.

او در ادامه با انتقاد از ساختار فوتبال ایران گفت: ما بدون اینکه برای ایجاد فوتبال حرفه ای ساختاری درست کنیم، آمدیم لیگ مان را حرفه ای کردیم اما این لیگ آماتور هم نیست. ما فقط شماره پیراهن بازیکنان را خارجی کردیم و پول بی رویه ای وارد فوتبال شد که شاهد فساد و مسائل مختلفی به این خاطر هستیم. سوالی که برای من مطرح است این بوده که چرا از هزینه های میلیاردی که برای باشگاه لیگ برتری می شود، فقط بخش کوچکی به فوتبال پایه اختصاص پیدا می کند. مربیانی که دوست دارند در این بخش کار کنند و عاشق کارشان هستند متاسفانه بودجه ناچیزی برایشان قرار می گیرد. مشکل هم از همین جا شروع می شود ما افراد اخلاق مدار را به کار نمی گیریم چند وقت پیش با چند بازیکن نوجوان صحبت می کردم آنها می گفتند که ما استعداد خوبی داریم اما بعد از چند وقت به ما گفتند که باید پول بدهید که وارد تیم شوید.

مهدوی کیا گفت: این بازیکنان با استعداد به سادگی کنار گذاشته می شوند و کسانی می آیند که حق شان نیست. بازیکنانشان با همین فرهنگ بزرگ می شوند و نباید فراموش کنیم که مسائل فرهنگی از همین جا شکل پیدا می کند. عرق به پیراهن از همین سنین به بازیکن باید آموزش داده شود.

کاپیتان سابق تیم ملی فوتبال گفت: یکی از مشکلات ما این است که در تلویزیون متاسفانه برنامه هایی ساخته ایم فقط مسائل منفی فوتبال را نشان می دهند. در حال حاضر فوتبال پربیننده ترین ورزش جهان است. اتفاقات مستطیل سبز در جهان تاثیرگذار است اما ما خیلی سهل انگارانه به این ورزش نگاه کرده ایم. در برنامه های ما دو مدیرعامل با هم بحث می کنند یا مربیان با هم دعوا می کنند یا از مسائلی مثل رشوه و فساد صحبت می کنند. این باعث می شود که دیدگاه نوجوانان ما به فوتبال منفی شود. امیدوارم از مسائل حاشیه ای فاصله بگیریم ضمن اینکه من گله ای هم از اصحاب رسانه دارم که خیلی به مسائل حاشیه ای می پردازند.

وی ادامه داد: مثلا یک مربی در نشست قبل از بازی بیشتر با سوال های حاشیه ای مواجه می شود تا سوال های مربوط به مسائل فنی. متاسفانه بیشتر دنبال حاشیه ها و جنجال های فوتبال هستیم و این تمرکز ما را از اصل فوتبال دور می کند. باید به مسائل اخلاقی بیشتر توجه کنیم. ما از رسانه ها می خواهیم که یک مقدار بیشتر به حاشیه ها به مسائل غیراخلاقی و مصاحبه های تندی که افراد علیه یکدیگر می کنند بی توجه باشند.

مهدوی کیا در پایان گفت: ما جای خالی شاهین را در فوتبال این کشور حس می کنیم. امیدوارم کسانی که پرچمدار فوتبال اخلاقی فوتبال دوباره مسائل اخلاقی را به این ورزش بازگردانند تا مردم دوباره به فوتبال عشق بورزند و شرایطی فراهم شود که بازیکنان به عشق فوتبال به این ورزش بیایند نه برای پول در آوردن. من با بسیاری از خانواده ها حرف می زدم و آنها می گفتند نمی گذاریم فرزندمان وارد فوتبال شود. توجه به پول در آوردن در فوتبال تبدیل به یکی از معضلات ما شده است.

به گزارش ایسنا، مهدوی کیا پیش از آنکه روی سن بیاید دست علی دوستی مهر اولین مربی خود را بوسید که این حرکت مورد تشویق حضار قرار گرفت.تاريخ : | | نویسنده : smsbazy |
رپورتاژ
انتخاب جراح بینی - بهترین جراح بینی
شناخت کلی از محصولات فلزی و انواع آن
همه چیز درباره جراحی زیبایی بینی
جشن عروسی
جراحی زیبایی سینه و پروتز
دوربین مداربسته دیجی همکار
آیا گنج یاب ها شبیه فلزیاب و طلایاب هستند؟ - شرکت فلزیاب تیوا
خدمات برش لیز
میز و صندلی تالاری
لیپوماتیک
تجهیزات تالار پارس
پذیرش مقاله در مجلات معتبر ISI و اسکوپوس
پاسخ به 7 سوال رایج در مورد عصب کشی دندان
چاپ کتاب در یک ماه با هزینه زیر یک میلیون تومان
تفاوت دینگ با اپلیکیشن‌های تاکسی‌یاب آنلاین
خواص روغن خراطین
مدیریت پروژه و کنترل پروژه و اهمیت آن
تومور اربیت ، علائم ، درمان و جراحی آن ها
زمان دقیق شرف الشمس در سال ۹۷ چه زمانی است؟
تاریخچه تغییر سرمربی در تیم استقلال تهران

لینک های مفید
تور مسافرتی | خودرو | تور استانبول |

قدرت گرفته از : پانا بلاگ


.: :.